Folia adhezyjna i elektrostatyczna – problemy

Folie adhezyjne i folie elektrostatyczne są często nazywane zamiennie. Jakby nie miało znaczenia, jaka siła przyciąga je do powierzchni. I tak np. istnieją określenia takie jak: „elektrostatyczny winyl”, „folia elektrostatyczna PVC” czy „folia samoprzylepna elektrostatyczna” itp.

Folia adhezyjna 1

– W obu przypadkach zupełnie inne zjawiska fizyczne decydują o możliwości ich zastosowania bez stosowania dodatkowych środków klejących – mówi Anna Podgórska, Menedżer Produktu LFP w API.PL.

– Te materiały są różnymi nośnikami. Główna różnica dotyczy ich przyczepności. Folia adhezyjna przylega wyłącznie do gładkich i zarazem błyszczących powierzchni wykorzystując fizyczne zjawisko adhezji tj. łączenia warstw powierzchniowych gładkich obiektów fizycznych. Folia elektrostatyczna zaś, przylega do większości powierzchni wewnętrznych, nawet nierównych i matowych, dzięki sile naładowanych ładunków elektrycznych.

Różnice między folią adhezyjną i elektrostatyczną

Oba rodzaje folii różnią się grubością i materiałem, z którego są wykonane. Folia adhezyjna to PVC (polichlorek winylu), elektrostatyczna to PP (polipropylen). Nie ma też czegoś takiego jak „elektrostatyczna folia do druku solwentowego” albo “elektrostatyczny winyl”. Jeśli ktoś używa takiego nazewnictwa, prawdopodobnie ma na myśli folię adhezyjną wykonaną z PVC, którą można zadrukować tuszami solwentowymi i lateksowymi. Folia elektrostatyczna w wersji LFP jest dostępna tylko do druku UV i zawsze jest to polipropylen (nie PVC). Oba podłoża są dostępne jako arkusze do druku offsetowego UV. Oprócz folii elektrostatycznych i adhezyjnych dostępne są również folie z mikro-ssawkami. Poza faktem, że nie posiadają one kleju, to z wyżej wymienionymi materiałami nie mają nic wspólnego.

Folia adhezyjna

Mimo to, folie te są czasami nazywane „hybrydami adhezji i elektrostatyki”. Celem stosowania tego określenia jest zainteresowanie klienta rozwiązaniem opartym na znajomych terminach. Słowo „adhezja” oznacza inaczej „przyleganie” – wydaje się więc, że każda folia o jakiejkolwiek przyczepności może być w ten sposób określana. Jednak w branży reklamowej termin ten jest używany do opisywania folii, które nie mają warstwy klejącej i mają właściwości przyciągania cząstek, a mieszanie tego terminu z innymi jest mylące. Wybór niewłaściwego materiału może również prowadzić do nieoczekiwanych kosztów.

– Po wprowadzeniu folii elektrostatycznej na rynek krajowy na porządku dziennym były pomyłki w nazewnictwie, przy składaniu zamówień przez klientów – dodaje Anna Podgórska, Menedżer Produktu LFP w API.PL. Otrzymywaliśmy zamówienia na folię adhezyjną, ale powinniśmy otrzymać na folię elektrostatyczną, ponieważ materiał miał być nakładany na porowatą lub matową powierzchnię, do której folia adhezyjna nie przylega. Folie adhezyjne nie przylegają do ścian i matowych powierzchni, nawet jeżeli są całkowicie gładkie.

Tabela folia adhezyjna i folia elektrostatyczna

Na szczęście folie można łatwo rozróżnić, dotykając je. Folia adhezyjna jest bardziej elastyczna niż elektrostatyczna, wariant biały tej folii zapewnia lepsze krycie. Widać też różnicę w grubości: folia elektrostatyczna ma 50μm, a folia adhezyjna jest trzykrotnie grubsza: ma od 150μm do 170μm.

Sprawdź produkty:

Masz do nas
pytanie?

Potrzebujesz porady?

Zadzwoń
793 222 009

Chcesz przetestować materiał?

Go to top

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na “Akceptuję”. AKCEPTUJĘ